Jak wybrać dobrą łopatę do śniegu?

Łopata do śniegu to prawdziwy niezbędnik każdego posiadacza samochodu, ogródka działkowego czy domu. Raczej nikogo, kto żyje w naszym klimacie, nie trzeba o tym przekonywać. Chociaż nasz klimat wyraźnie się ociepla, każda zima przynosi nam co najmniej kilka dni obfitego śniegu. Gdy zawieje nas i zasypie, można komfortowo zaszyć się przy kominku z kubkiem czegoś gorącego w dłoni, ale mało kto z nas ma komfort wolnego czasu. Nie oszukujmy się, pracodawca nie spojrzy na nas miłym okiem, gdy nie dojedziemy do pracy z powodu śniegu.

Dlatego łopata do śniegu powinna znaleźć się na wyposażeniu każdego gospodarstwa. Jeśli mieszka się w domu jednorodzinnym jest ona po prostu niezbędna, by przy obfitych opadach śniegu nie dać się odciąć od świata.

Na rynku znajdziemy całkiem szeroki wybór łopat do śniegu, co całkowitego laika może przyprawić o zawrót głowy. Jak w takim razie wybrać odpowiednią dla siebie łopatę do śniegu?

Plastikowa czy metalowa?

Jest to podstawowy dylemat, przed którym stajemy podczas zakupu. Obie te opcje mają swoje zalety i wady. Łopata plastikowa jest lżejsza, tańsza, ale też zdecydowanie mniej wytrzymała. Gdy mamy do czynienia z ciężkim, mokrym śniegiem, sam jego ciężar może spowodować uszkodzenie szufli (inaczej łyżki). Do tego mając do czynienia ze śniegiem, którego część zamieniła się w lód, mało który plastik będzie w stanie z powodzeniem naruszyć taką warstwę. Do cięższych zadań specjalnych bez wątpienia nadaje się droższa i bardziej wytrzymała łopata o szufli metalowej. Tutaj jednak należy zauważyć, że jest ona cięższa, więc aby się nią posłużyć potrzeba odrobinę więcej siły. Nie jest zatem wskazana dla większości kobiet i osób w podeszłym wieku. Warto więc przed zakupem zastanowić się, kto z tej łopaty do śniegu będzie korzystał.

Ciężar łopaty do śniegu to jednak podstawa

Ciężar łopaty jest dla nas podstawą nie tylko ze względu na siłę posługującej się nią osoby. Należy tu również zwrócić uwagę na inne czynniki. Jednym z nich jest wielkość terenu, jaki przyjdzie nam odśnieżać. Jeśli planujemy używać łopaty do śniegu tylko na niewielkim kawałku przestrzeni od domu do furtki lub od furtki do samochodu, zużycie narzędzia będzie mniejsze, niż gdybyśmy mieli odśnieżać parking lub podwórko. Na pracę poświęcimy mniej czasu, więc cięższa, za to wytrzymalsza łopata, może posłużyć nam latami. Przy pracy na większym terenie zużycie szufli nastąpi szybciej, praktyczniejsza wydaje się więc ta zbudowana z mocniejszego materiału. Nie zapominajmy jednak, że będzie ona wtedy cięższa a tym samym praca nią będzie stanowiła większe obciążenie dla naszego kręgosłupa. Podobnie sytuacja będzie się miała z szerokością łyżki. Te szersze nabiorą więcej śniegu co teoretycznie szybciej oczyści teren, z drugiej jednak strony jednorazowo będziemy musieli podnieść większy ciężar obciążając swoje plecy.

Czym się kierować przy wyborze łopaty do śniegu?

Przede wszystkim należy kierować się własnymi potrzebami i możliwościami. Jeśli łopaty do śniegu będziemy używać tylko od czasu do czasu, może warto się zastanowić, czy chcemy aby to była inwestycja na lata, czy coś lekkiego, z czego w razie potrzeby może skorzystać każdy członek rodziny? Czy mamy dość tężyzny fizycznej aby odśnieżać całe podwórko przy użyciu łopaty z drewnianym trzonkiem u metalowa łyżką, czy wolimy spędzić na świeżym, mroźnym powietrzu odrobinę więcej czasu nie obciążając przy tym tak bardzo pleców?

Dlatego warto zastanowić się przed wybraniem się do sklepu. Chociaż łopata do śniegu to narzędzie proste, podczas zimy możemy z nim spędzać dużo czasu, dlatego dobrym krokiem jest rozważenie, jaka będzie najodpowiedniejsza do naszych indywidualnych potrzeb.